Szacunek w związku 5/5 (2)

Szacunek jest kwestią kluczową dla każdego związku i w dużej mierze zawsze zakłada się, że szanujemy się nawzajem. Niestety, jeśli szacunek nie jest realnie budowany, jeśli nie okazujemy go sobie na co dzień, w przypadku jakiejkolwiek „zawieruchy w związku”, jego obecność przestanie się wydawać taka oczywista.

Nie będzie mógł wtedy pełnić swojej roli tarczy dla związku przed całym światem. Sposobów na okazywanie szacunku jest na szczęście wiele i można stosować je w bardzo różnych sytuacjach, by mieć pewność, że najważniejsza w naszym życiu osoba jest pewna naszego poszanowania.

 1. Rozmawiaj szczerze – każdy związek budowany jest na filarze rozmowy i komunikacji. Szacunek w czasie rozmowy oznacza nie tylko słuchanie drugiej strony, co czasami już jest trudne, ale także obserwowanie i słuchanie aktywne. Trzeba angażować się w świat drugiej osoby, który jest przed nami wykładany i zachęcać w ten sposób do uczynienia z siebie powiernika.
 2. Wspieraj duchowo – dowodem szacunku jest oferowanie wsparcia zawsze wtedy, kiedy druga osoba źle się czuje pod względem emocjonalnym. Nie powinna ona być zmuszona do proszenia o pomoc, lecz zawsze, gdy jest w złym humorze, ta pomoc musi przychodzić.
 3. Zachowuj spokój w konflikcie – kiedy zaczynają dominować emocje i mogą paść nieodpowiednie słowa, trzymanie języka na wodzy musi być naszym priorytetem.
 4. Spiesz z pomocą – kiedy partner potrzebuje pomocy, rzucamy wszystko, ponieważ jest to osoba najważniejsza w naszym życiu.
 5. Bądź szczodry w pochwałach – komplementy i pochwały powinny być rozdzielane zawsze, nie tylko w chwilach jakiegoś sukcesu bliskiej nam osoby, by nasza miłość była związana z tą osobą, a nie z jej sukcesami.
 6. Zawierzaj swoje problemy – to nasz partner powinien być pierwszą osobą, której zwierzamy się z naszych problemów. Dopiero potem powinni pojawiać się inni ludzie.
 7. Motywuj pozytywnie – kiedy oczekujemy czegoś od partnera, poprośmy o pomoc, a nie wyzywajmy od leni.
 8. Nie zapominaj o wdzięczności – proste „dziękuję” w codziennych sytuacjach jest ważne, by podkreślać nasze uznanie dla wysiłków partnera.
 9. Żartuj rozważnie – nie każdy żart jest zawsze stosowny i czasami można w żartach urazić drugą osobę, zwłaszcza na forum publicznym.
 10. Nie porównuj do byłych partnerów – porównywanie do byłego partnera jest jednym z najpoważniejszych przejawów braku szacunku dla drugiej osoby i jeśli robi się to nieświadomie, tym gorzej.

Please rate this

3 thoughts on “Szacunek w związku

 1. Szacunek to bardzo szerokie pojęcie, nie dla wszystkich to słowo oznacza to samo. Niektórzy mają zbudowany własny model szacunku, a raczej jakiś model wyciągnięty z domu, gdzie każdy ma swoje miejsce. Szacunek do związku to przede wszystkim tolerancja i zrozumienie, wielu o tym zapomina myśląc tylko o sobie 🙁

Dodaj komentarz