Stan zakochania – co on oznacza? No ratings yet.

Czy kiedykolwiek byliście zakochani? Jeżeli tak, z pewnością wiecie co oznaczają słynne powiedzenia: „mam motyle w brzuchu”, „miłość mnie uskrzydliła” czy „miłość jest ślepa”. Każde z nich stwierdza niepodważalny fakt, że miłość jest niepojętnym, niewyjaśnionym i dziwnym stanem, w jakim znajduje się człowiek w chwili zakochania. Mówi się nawet, że stan zakochania to niemalże stan szaleńczy, który niezmiennie porównywany jest do narkotykowego amoku.

Stan zakochania jest najpiękniejszy

Mimo wszystko, stan zakochania to najpiękniejszy stan, w jakim można się w życiu znaleźć, a każdy kto choć raz był zakochany, pamięta go do dziś i wspomina jako wspaniałe przeżycie. Zakochaniu zwykle towarzyszy ogólne rozproszenie jaźni, ciągła nieobecność, napady szczęścia połączone z równie silnymi uczuciami smutku… Takich objawów zakochania moglibyśmy wymieniać wiele, a jeżeli szukamy przyczyny tego rodzaju zachowań, możemy śmiało wejść na ścieżkę nauki i przytoczyć kolejne równie znane stwierdzenie, że „miłość to chemia”. Związkiem chemicznym odpowiedzialnym za wszystkie te stany jest rzecz jasna dopamina, a naukowcy szukając definicji miłości, określają ją mianem gry hormonów.

Choroba z miłości

Teraz zajrzyjmy nieco do historii i zobaczmy jak na przełomie wieków była określana miłość. Definicja miłości, a raczej choroby z miłości była wpisywana do medycznych podręczników, a zniknęła z nich dość niedawno, zaledwie w XX wieku. Tak jak dziś, również niegdyś oceniano miłość jako zachowanie bez ładu i składu, wyraźnie „uskrzydlony” nastrój, wzmocnioną wartość własnej osobowości, a co najistotniejsze miłość od zawsze wiązała się z nieprzemyślanymi decyzjami.

Mimo, że pojęcie „choroby z miłości” zniknęło z podręczników o tematyce medycznej, nauka dalej zajmując się stanem zakochania, opisuje go i porównuje do narkotycznego stanu umysłu, w jakim znajduje się człowiek po faktycznym upojeniu narkotykowym. Nie bez powodu mówi się, że „miłość jest jak narkotyk”.

Niezależnie od tego, jak podejdziemy do definicji miłości, jednoznacznie można stwierdzić że stan zakochania jest jednym z najpiękniejszych stanów serca i umysłu, w jakim człowiek może się znaleźć. Każdy z nas choć raz był zakochany, a jeżeli nigdy nie przeżyliście tego uczucia, najwyższa pora poszukać swojej drugiej połówki, która być może czeka na nas za rogiem.

Please rate this

4 thoughts on “Stan zakochania – co on oznacza?

  1. tylko raz w życiu miałam motyle w brzuchu, ale uczucie było nie do opisania, już nigdy tak nie kochałam, niestety miłość była jednostronna 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *