Przełom w życiu kobiety i mężczyzny – co to jest kryzys wieku średniego? 5/5 (1)

Z pewnością każdy z nas choć raz w życiu słyszał o kryzysie wieku średniego u mężczyzny. Utarło się bowiem, że to właśnie mężczyźni około 40 roku życia poszukują zmian, a tym samym zaliczani są do osób przechodzących kryzys wieku średniego. Jeżeli jednak przyjrzymy się tej tematyce z bliska, zobaczymy że kryzys wieku średniego dopada mężczyzn równie często jak kobiety.

U każdego objawia się inaczej

Kryzys wieku średniego to nic innego jak dotarcie do pewnego etapu w życiu, po których planuje wprowadzić się w życie pewne zmiany. Zwykle etap ten zauważa się na przełomie 40 a 50 roku życia. Wtedy mamy już odchowane dzieci, które pomału „wyfruwają z gniazda”, a my sami pełniąc do tej pory jedynie rolę rodziców i żywicieli rodziny, zaczynamy poszukiwać zagubionej w młodości cząstki siebie.

Mężczyźni…

Mężczyźni zaczynają myśleć o zapomnianych wiele lat temu marzeniach, planują kupno motoru czy też wyprawę w nieznane. Są to dość powszechne i nieco naciągane stereotypy, często widziane jedynie w filmach, choć wielu mężczyzn właśnie w ten sposób postępuje.

W skrajnych przypadkach zaczynają oni rozglądać się za młodszymi kobietami, a długoletnie związki ulegają rozpadowi. Najczęściej jednak kończy się jedynie na podrywaniu i wpatrywaniu w młodszą płeć piękną. Takie zachowania podyktowane są chęcią dowartościowania własnej osoby i zwrócenia na siebie większej uwagi.

Kobiety…

Moglibyśmy szukać stwierdzeń, że kryzys wieku średniego nie dotyczy kobiet, jednak wtedy musielibyśmy skłamać. Jest on mniej nagłaśniany, a tym samym mniej widoczny w powszechnym środowisku. Jednak kobiety tak samo jak mężczyźni dojrzewają, stają na krawędzi zamknięcia jednego etapu życia, a wkroczenia w kolejny.

Kobiety częściej rzucają się w wir zajęć przypisanych dla starszych pań, wracają do szydełkowania, częściej umawiają się na ploty, zapisują na aerobik bądź zwyczajnie spacerują popołudniami z przyjaciółką.

Wyjątki od reguły

Wyjątki od reguły zawsze się zdarzają, dlatego zarówno mężczyźni jak i kobiety kryzys wieku średniego przechodzą inaczej. Niekiedy jest zupełnie na odwrót i to kobieta rzuca się w wir dodatkowych zajęć, zaczyna kupować modne młodzieżowe ciuchy.  Mężczyzna poświęca się jedynie pasji wędkowania, szukając tym samym spokoju i wyciszenia. Wszystko zależy od naszych temperamentów i prawdziwych charakterów oraz od jakości życia jakie prowadziliśmy do tej pory.

Jeżeli przez dwadzieścia lat tłumiliśmy prawdziwą osobowość, poświęcaliśmy się wyłącznie dla innych, a teraz niemalże dusimy się w skórze męża czy żony, warto zastanowić się czy nie czas pomyśleć o sobie i zacząć wszystko od nowa.

Jeżeli jednak całe życie przeżyliśmy w zgodzie z samym sobą, z pewnością również okres kryzysu przetrwamy bez większych perypetii życiowych. Kolejny etap w życiu, w jaki wchodzimy przekraczając magiczny wiek 40 czy 50 lat, będzie dla nas jedynie wspaniałą okazją do odkrycia dawnych pasji na nowo. Spełnieniem wspólnych marzeń, które musieliśmy odłożyć gdy pojawiły się dzieci i dodatkowe obowiązki.

Podpowiadamy:

Czy kryzys wieku średniego mija?

Tak, choć nie zawsze jest tylko krótkim epizodem w życiu mężczyzny, a konsekwencje jego pojawienia się nie wróżą nic dobrego dla obojga małżonków.

Czym różni się kobiecy mózg od mózgu mężczyzny?

Różnic jest wiele i nie sposób je tutaj wymienić. Możemy tylko powiedzieć, że kobieta posiada intuicję i jest bardziej uczuciowa, natomiast mężczyzna to praktyk w każdym calu, z doskonale rozwiniętą wyobraźnią przestrzenną.

Jak działa mózg mężczyzny podczas kłótni?

Z pewnością inaczej niż mózg kobiety, dlatego powstają konflikty, które trudno od razu rozwikłać. Jeżeli będziesz śledzić nasz blog, znajdziesz więcej odpowiedzi na swoje pytania.

Jak przetrwać kryzys wieku średniego swojego męża?

Tutaj najistotniejsza jest szczera rozmowa i wsparcie ze strony kobiety. Warto również udać się do psychologa, czasem taka terapia może zdziałać cuda.

Kiedy kończy się jakiś etap w życiu?

W życiu mamy wiele etapów. Począwszy od okresu dojrzewania, na kryzysie wieku średniego kończąc. Najważniejsze to znać umiar i nie zatracić się w żadnym z kończących się etapów w życiu. Zawsze należy wziąć się w garść, uśmiechnąć i żyć dalej najlepiej jak potrafimy.

Jak sobie poradzić z kryzysem wieku średniego?

W kryzysie wieku średniego na pewno pomoże szczera rozmowa z ukochaną osobą. Czasem warto udać się do specjalisty jakim jest psycholog, on fachową poradą pokieruje nas przez ten trudny okres.

Ile trwa kryzys wieku średniego u mężczyzn?

Trudno określić czas trwania kryzysu wieku średniego. U jednych może trwać kilka miesięcy, u innych nawet kilka lat.

Po jakim czasie najczęściej rozpadają się związki?

Kiedy dzieci „wyfruwają z domowego gniazda”, kiedy jedno z partnerów przeżywa kryzys wieku średniego – to najczęstszy czas rozpadów nawet najtrwalszych związków.

Jakie są przyczyny rozpadu małżeństw i rodzin?

Brak zrozumienia, brak szczerej rozmowy, ucieczka i poszukiwanie nowych doznań.

Jakie są różnice między kobietą a mężczyzną?

Różnice między kobietą i mężczyzną są ogromne. Dowodem takiego stanu rzeczy jest chociażby książka pt.: „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus” oraz wiele innych bestselerowych poradników o relacjach kobiet i mężczyzn.

Please rate this

3 thoughts on “Przełom w życiu kobiety i mężczyzny – co to jest kryzys wieku średniego?

Dodaj komentarz