Trudna sytuacja samotnych ojców 4/5 (1)

Na portalach randkowych, wśród osób w wieku 25-40 lat, coraz większą grupę stanowią samotne matki i nikogo już to nie dziwi. Coraz częściej jednak w ich gronie można natknąć się także na samotnych ojców, w pojedynkę wychowujących swoje pociechy.

Ich stosunek do samotnych kobiet z dziećmi jest znikomy, ponieważ w społeczeństwie wynosi jakieś 10:1 i podobnie wygląda to na portalach randkowych. Ten rzadko spotykany widok sprawia, że poszukiwanie miłości i umawianie się na randki internetowe przez samotnych ojców wcale nie jest takie proste.

Tradycyjne role rodzicielskie

Powodów takie stanu rzeczy najprościej jest doszukiwać się w tradycyjnych rolach rodzicielskich. Dzieci, które wychowują się bez ojca, nigdy nie były nadzwyczajnym zjawiskiem, ponieważ śmiertelność mężczyzn w wyniku wypadków czy chorób, jest znacznie wyższa niż jest to w przypadku kobiet.

Jeśli dochodzi do rozpadu związku, to można również spodziewać się, że silnie działające uprzedzenie wobec ojców w sądach rodzinnych sprawi, że kontrola nad sprawami dziecka zostanie najpewniej powierzona matce. A to nierzadko oznacza bardzo duże utrudnienia dla ojca.

Nie można oczywiście zapominać także o częstych przecież sytuacjach, w których ojciec z różnych powodów porzuca rodzinę lub nigdy jej formalnie nie zakłada. Wszystko to składa się na uprzedzenia wobec samotnych ojców.

Uprzedzenia wobec samotnych ojców

Sytuacji życiowych, które skutkują tym że mężczyzna sam wychowuje dzieci, jest wiele.  Spekulacje, z jakimi tatowie spotykają się na portalach randkowych, rzadko są jednak przychylne. Wnioskuje się, że mężczyzna oczernił partnerkę w sądzie rodzinnym lub zrobił coś innego, by wyrzucić ją z życia dzieci.

Wiele kobiet wychodzi też z założenia, że mężczyzna musi być tylko dla nich i dla ich dzieci, więc nie powinien trzymać się przeszłości i ją odrzucić w celu stworzenia nowego związku. Kobiety dziwią się mężczyznom, że chcą wychowywać swoje dzieci, a nie po prostu zapłacić alimenty.

Dochodzi do tego, że pierwsze wrażenie wywoływane przez samotnego ojca jest niemal zawsze negatywne. W swoich środowiskach najczęściej uchodzą oni za dziwaków. I to nawet jeśli uznać zgodnie z faktami, że podłoża takiej oceny są co najmniej wątpliwe od strony moralnej.

Czy przekreśla to szansę samotnych ojców na związek? Niekoniecznie. Tym bardziej, że wiele samotnych matek ceni sobie mężczyzn, którzy nie boją się brać na siebie obowiązków.

Please rate this

3 thoughts on “Trudna sytuacja samotnych ojców

Dodaj komentarz