Przełom w życiu kobiety i mężczyzny – co to jest kryzys wieku średniego? No ratings yet.

Z pewnością każdy z nas choć raz w życiu słyszał o kryzysie wieku średniego u mężczyzny. Utarło się bowiem, że to właśnie mężczyźni około 40 roku życia poszukują zmian, a tym samym zaliczani są do osób przechodzących kryzys wieku średniego. Jeżeli jednak przyjrzymy się tej tematyce z bliska, zobaczymy że kryzys wieku średniego dopada mężczyzn równie często jak kobiety.

U każdego objawia się inaczej

Kryzys wieku średniego to nic innego jak dotarcie do pewnego etapu w życiu, po których planuje wprowadzić się w życie pewne zmiany, zwykle etap ten zauważa się na przełomie 40 a 50 roku życia. Zwykle wtedy mamy już odchowane dzieci, które pomału „wyfruwają z gniazda”, a my sami pełniąc do tej pory jedynie rolę rodziców i żywicieli rodziny, zaczynamy poszukiwać zagubionej w młodości cząstki siebie.

Mężczyźni…

Mężczyźni zwykle zaczynają myśleć o zapomnianych wiele lat temu marzeniach, planują kupno motoru czy też wyprawę w nieznane. Są to dość powszechne i nieco naciągane stereotypy, często widziane jedynie w filmach, choć wielu mężczyzn właśnie w ten sposób postępuje. W skrajnych przypadkach zaczynają oni rozglądać się za młodszymi kobietami, a długoletnie związki ulegają rozpadowi. Najczęściej jednak kończy się jedynie na podrywaniu i wpatrywaniu w młodszą płeć piękną. Takie zachowania podyktowane są chęcią dowartościowania własnej osoby i zwrócenia na siebie większej uwagi.

Kobiety…

Moglibyśmy szukać stwierdzeń, że kryzys wieku średniego nie dotyczy kobiet, jednak wtedy musielibyśmy skłamać. Jest on mniej nagłaśniany, a tym samym mniej widoczny w powszechnym środowisku, jednak kobiety tak samo jak mężczyźni dojrzewają, stają na krawędzi zamknięcia jednego etapu życia, a wkroczenia w kolejny. Kobiety częściej rzucają się w wir zajęć przypisanych dla starszych pań, wracają do szydełkowania, częściej umawiają się na ploty, zapisują na aerobik bądź zwyczajnie spacerują popołudniami z przyjaciółką.

Wyjątki od reguły

Wyjątki od reguły zawsze się zdarzają, dlatego zarówno mężczyźni jak i kobiety kryzys wieku średniego przechodzą inaczej. Niekiedy jest zupełnie na odwrót i to kobieta rzuca się w wir dodatkowych zajęć, zaczyna kupować modne młodzieżowe ciuchy, a mężczyzna poświęca się jedynie pasji wędkowania, szukając tym samym spokoju i wyciszenia. Wszystko zależy od naszych temperamentów i prawdziwych charakterów oraz od jakości życia jakie prowadziliśmy do tej pory.

Jeżeli przez dwadzieścia lat tłumiliśmy prawdziwą osobowość, poświęcaliśmy się wyłącznie dla innych, a teraz niemalże dusimy się w skórze męża czy żony, warto zastanowić się czy nie czas pomyśleć o sobie i zacząć wszystko od nowa.

Jeżeli jednak całe życie przeżyliśmy w zgodzie z samym sobą, z pewnością również okres kryzysu przetrwamy bez większych perypetii życiowych. Kolejny etap w życiu, w jaki wchodzimy przekraczając magiczny wiek 40 czy 50 lat, będzie dla nas jedynie wspaniałą okazją do odkrycia dawnych pasji na nowo czy spełnieniem wspólnych marzeń, które musieliśmy odłożyć gdy pojawiły się dzieci i dodatkowe obowiązki.

Please rate this

3 thoughts on “Przełom w życiu kobiety i mężczyzny – co to jest kryzys wieku średniego?

  1. czy można po pięćdziesiątce jeszcze kogoś pokochać? czy ktoś może nas pokochać? chyba już za późno na miłość 🙁

  2. mam 53 lata, dwoje dzieci na swoim, mąż w delegacji, ten związek umarł 20 lat temu, chyba najwyższy czas zacząć wszystko od nowa

  3. właśnie zaczynam kolejny etap w życiu, skończyłem 50 lat, mój kolejny etap… podróż w nieznane z ukochaną żoną 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *