Dojrzałość dojrzałości nierówna – wspólne cele w związku 4.5/5 (2)

Do związku trzeba dojrzeć. Każdy portal randkowy w swojej sekcji porad będzie podkreślał, że zanim zaczniemy się dzielić naszym życiem z innymi osobami, musimy się w tym życiu czuć pewnie i stabilnie. Zanim można szczerze i prawdziwie kochać drugą osobę, trzeba kochać i rozumieć siebie. Trzeba dojrzeć.

Nie oznacza to jednak, że dojrzewanie jest procesem takim samym dla nas wszystkich. Mechanizm obronny, czyli przypisywanie naszych cech innym osobom, może być dla nas zgubny na portalu randkowym, nawet jeśli nie jest to typowy mechanizm projekcji, w którym przypisujemy innym swoje wady, ale raczej mechanizm obdarzania potencjalnych partnerów naszymi oczekiwaniami i marzeniami. Wcale nie muszą ich podzielać.

Gotowość na związek

Bycie osobą gotową na związek to coś, co jest w nas. Mamy nasze życie i chcemy się nim podzielić z inną osobą. Oznacza to kompromisy, stawianie potrzeb innej osoby przed naszymi potrzebami czy dzielenie się tym, co mamy w najbardziej prozaicznym rozumieniu tego słowa.

W naturalny sposób mamy prawo oczekiwać, że druga osoba w taki sam sposób będzie się dzieliła z nami tym, co sama ma – czasem, energią, emocjami i także pieniędzmi, jeśli związek naprawdę będzie prowadził do pełnej jedności.

W końcu wspólnota majątkowa to naturalna sytuacja prawna małżeństwa. Problem polega na tym, że nasza dojrzałość i gotowość na związek wcale nie musi być lustrzanym odbiciem dojrzałości innych osób. I nie będzie to oznaczać, że są one niedojrzałe.

Dopasowanie oczekiwań

Wybierając się na randki internetowe, warto wybierać osoby wskazane nam przez testy dopasowania. Dlaczego? Ich zadaniem jest bowiem poszukiwanie dla nas osób o podobnym charakterze i zbliżonym sposobem patrzenia na życie.

Dla niektórych osób bowiem dojrzałość oznacza przeistoczenie się z „ja” w „my”. Dla innej osoby dojrzałość będzie wtedy, kiedy obok mojego „ja” pojawi się jeszcze „ty” i razem z tym „ty” będzie można robić różne rzeczy. Dojrzałość będzie tutaj rozumiana jako możliwość bycia razem, ale nie jako bycie jednością.

Obie te opcje są w pełni dojrzałe i mogą prowadzić do szczęścia, ale realizację swojego potencjału uzyskają z nimi różne osoby. Zawsze musimy pamiętać, że dojrzałość nie jest jedną drogą czy jednym stanem, ale dla każdego zawsze oznacza coś trochę innego. Dlatego nie należy szukać po prostu osoby dojrzałej, ale skupić się na poszukiwaniach kogoś dla nas.

Please rate this

3 thoughts on “Dojrzałość dojrzałości nierówna – wspólne cele w związku

Dodaj komentarz