Radzenie sobie z samotnością Brak ocen

Samotność dotyka bardzo wiele osób. Osoby samotne to po prostu osoby nieśmiałe, które mają problem z wyjściem z własnej skorupy czy osoby porzucone i zranione, które nie chcą po raz kolejny dać się zranić. Są oczywiście też osoby będące singlami z własnego wyboru, które aspirują do mitu singla. Tych jest tak naprawdę stosunkowo niewiele. Na portalach randkowych dominują ci, którzy nieśmiało szukają i zanim kogoś znajdą, muszą sobie radzić z samotną codziennością.

Nie chcemy być w stadzie

Człowiek jest zwierzęciem stadnym, to prawda, ale stado wcale nie jest dla nas idealnym rozwiązaniem. “Ludzkie stada” są zawsze ograniczające, wymuszają na nas konformizm i sprawiają, że musimy wyrzekać się cząsteczki siebie, by inne podobne osoby robiły to samo i mogły z nami współdziałać.

Wiele osób ucieka od takiego układu w samotność i chociaż taka ucieczka nie jest możliwa całkowicie, wystarczy się odseparować na niwie prywatnej. Takie osoby bardzo cenią sobie wygodę i niezależność, możliwość robienia wszystkiego tak, jak im się podoba, bez konieczności wtłaczania się w kolejny schemat po przyjściu do domu. Chcą spać do południa? Mogą. Skąd zatem bierze się problem?

Ważne chwile

Na co dzień taka samotność nie jest specjalnie dolegliwa, ponieważ człowiek ma inne rzeczy na głowie. Potem jednak przychodzą chociażby święta, kiedy każdy spędza czas z rodziną i kiedy okazuje się, że nikt nie jest dostępny na jakieś spotkanie towarzyskie, chociaż miałoby się ochotę do kogoś otworzyć usta. Rozwiązaniem tego problemu, oczywiście tylko tymczasowym, jest obracanie się w gronie osób podobnie samotnych, które w te dni będą wolne.

Stres i jego skutki

W życiu wyjątkowo trudnymi chwilami są chwile poważnego stresu. Mają one zawsze jedno z trzech możliwych podłóż: zagrożenie, przeszkodę i stratę. W dwóch pierwszych przypadkach człowiek mobilizuje się do walki i stres nawet pomaga w samotności. Ostatni rodzaj stresu jest jednak najpoważniejszy i najbardziej rujnujący dla człowieka. Jedynym rozwiązaniem jego problemu jest możliwość skorzystania z ramienia, na którym można się wypłakać.

Potrzebne jest wsparcie bliskiej osoby, dzięki któremu możliwe jest przetrwanie trudnych chwil. W zasadzie nie ma tutaj alternatywy i zawsze potrzebny jest ktoś blisko. Psycholog na telefon czy ksiądz w konfesjonale nie załatwi tej sprawy. Internet jest w stanie trochę pomóc, ale też nie zastępuje relacji interpersonalnych.

 

Szybkie porady:

Jak objawia się stres?

Stres to reakcja na niesprzyjające nam wydarzenia, zwykle objawia się zdenerwowaniem, spoconymi dłońmi, brakiem zebrania myśli czy przysłowiową gulą w gardle.

Jak napisać kogo szukam?

Zwyczajnie. Napisz czego oczekujesz i jakie cechy powinna mieć osoba przez Ciebie poszukiwana.

Czego szukasz na portalu randkowym?

Zastanów się czego szukasz i zdefiniuj to w kilku zdaniach w długim opisie swojego profilu randkowego.

Czego szukają mężczyźni na portalach randkowych?

Mężczyźni szukają kobiet. Zazwyczaj. Czasami bowiem szukają także mężczyzn 😉

Co to jest stres pozytywny i negatywny?

Istnieją dwa rodzaje stresu. Ten pozytywny objawia się konstruktywnym działaniem i chwilową motywacją. To oczywiście stan zadowolenia. Stres negatywny jak sama nazwa wskazuje, negatywnie oddziałuje na psychikę człowieka. Powoduje niepokój, zmartwienie, nieprzyjemne uczucie strachu przed porażką.

Please rate this

4 thoughts on “Radzenie sobie z samotnością

Dodaj komentarz